تبلیغات
بسیج دانشجویی دانشكده علوم اداری - فرمان 8 ماده ای رهبری درباره مبارزه با مفاسد اقتصادی

بسیج دانشجویی دانشكده علوم اداری

دانشگاه فردوسی مشهد

 

فرمان 8 ماده ای رهبری درباره مبارزه با مفاسد اقتصادی

 

نوع مطلب :مقام معظم رهبری ،انقلاب اسلامی ،اقتصاد ،

نوشته شده توسط:بسیج دانشجویی دانشکده علوم اداری

حضرات آقایان رؤساى محترم قواى سه گانه دامت تأییداتهم‏
تشكیل ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادى و تهیه طرح مبارزه با فساد كه دو قوه‏ى مجریه و قضائیه بدان همت گماشته‏اند، عزم جدّى مسئولان را به اقدام در این امراساسى و حیاتى نوید میدهد. حكومتى كه مفتخر به الگو ساختن نظام علوى است باید در همه حال تكلیف بزرگ خود را كم كردن فاصله‏ى طولانى خویش با نظام آرمانى علوى و اسلامى بداند، و این جهادى از سر اخلاص و همّتى سستى‏ناپذیر میطلبد. جمهورى اسلامى كه جز خدمت به مردم و افراشتن پرچم عدالت اسلامى، هدف و فلسفه‏ئى ندارد نباید در این راه دچار غفلت شود؛ رفتار قاطع و منصفانه‏ى علوى را باید در مدّ نظر داشته باشد؛ و به كمك الهى و حمایت مردمى كه عدالت و انصاف را قدر میدانند تكیه كند.
نامگذارى امسال به نام مبارك «رفتار علوى» فرصت مناسبى است كه شما برادران عزیز، خط مراقبت از سلامت نظام را كه بحمداللَّه در سالهاى گذشته همواره در كار بوده، فعّالیتى تازه نفس و سازمان یافته ببخشید و با همكارى و اتحاد، افق‏ها را در برابر چشم این ملّت نجیب و مؤمن، روشنتر و شفافتر سازید.
امروز كشور ما تشنه‏ى فعالیّت اقتصادى سالم و ایجاد اشتغال براى جوانان و سرمایه‏گذارى مطمئن است. و این همه به فضائى نیازمند است كه در آن، سرمایه‏گذار و صنعتگر و عنصر فعال در كشاورزى و مبتكر علمى و جوینده‏ى كار و همه‏ى قشرها، از صحّت و سلامت ارتباطات حكومتى و امانت و صداقت متصدیان امور مالى و اقتصادى مطمئن بوده و احساس امنیت و آرامش كنند. اگر دست مفسدان و سوءاستفاده‏كنندگان از امكانات حكومتى، قطع نشود، و اگر امتیازطلبان و زیاده‏خواهان پرمدّعا و انحصارجو، طرد نشوند، سرمایه‏گذار و تولید كننده و اشتغال‏طلب، همه احساس ناامنى و نومیدى خواهند كرد و كسانى از آنان به استفاده از راههاى نامشروع و غیرقانونى تشویق خواهند شد.
خشكانیدن ریشه‏ى فساد مالى و اقتصادى و عمل قاطع و گره‏گشا در این باره، مستلزم اقدام همه جانبه بوسیله‏ى قواى سه گانه مخصوصاً دو قوه‏ى مجریه و قضائیه است. قوه‏ى مجریه با نظارتى سازمان یافته و دقیق و بى‏اغماض، از بروز و رشد فسادمالى در دستگاهها پیشگیرى كند، و قوه‏ى قضائیه با استفاده از كارشناسان و قضات قاطع و پاكدامن، مجرم و خائن و عناصر آلوده را از سر راه تعالى كشور بردارد. بدیهى است كه نقش قوه‏ى مقننه در وضع قوانین كه موجب تسهیل راه‏كارهاى قانونى است و نیز در ایفاء وظیفه‏ى نظارت، بسیار مهم و كارساز است.
لازم است نكاتى را به حضرات آقایان و دیگر دست اندركاران كشور كه میتوانند در مبارزه با فساد مالى ایفاء نقش كنند، تذكر دهم :
1 - با آغاز مبارزه‏ى جدّى با فساد اقتصادى و مالى، یقیناً زمزمه‏ها و بتدریج فریادها و نعره‏هاى مخالفت با آن بلند خواهد شد. این مخالفتها عمدتاً از سوى كسانى خواهد بود كه از این اقدام بزرگ متضرر میشوند و طبیعى است بددلانى كه با سعادت ملت و كشور مخالفند یا ساده‏دلانى كه از القائات آنان تاثیر پذیرفته‏اند با آنان همصدا شوند. این مخالفتها نباید در عزم راسخ شما تردید بیفكند. به مسئولان خیرخواه در قواى سه گانه بیاموزید كه تسامح در مبارزه با فساد، بنوعى همدستى با فاسدان و مفسدان است. اعتماد عمومى به دستگاههاى دولتى و قضائى در گرو آن است كه این دستگاهها در برخورد با مجرم و متخلف قاطعیت و عدم تزلزل خود را نشان دهند.
2 - ممكن است كسانى بخطا تصوّر كنند كه مبارزه با مفسدان و سوءاستفاده‏كنندگان از ثروتهاى ملّى، موجب ناامنى اقتصادى و فرار سرمایه‏ها است. به این اشخاص تفهیم كنید كه بعكس، این مبارزه موجب امنیت فضاى اقتصادى و اطمینان كسانى است كه مى‏خواهند فعالیت سالم اقتصادى داشته باشند. تولید كنندگان این كشور، خود نخستین قربانیان فساد مالى و اقتصاد ناسالم‏اند.
3 - كار مبارزه با فساد را چه در دولت و چه در قوه‏ى قضائیه به افراد مطمئن و برخوردار از سلامت و امانت بسپارید. دستى كه میخواهد با ناپاكى دربیفتد باید خود پاك باشد، و كسانى كه میخواهند در راه اصلاح عمل كنند باید خود برخوردار از صلاح باشند.
4 - ضربه‏ى عدالت باید قاطع ولى در عین حال دقیق و ظریف باشد. متهم كردن بى‏گناهان، یا معامله‏ى یكسان میان خیانت و اشتباه، یا یكسان گرفتن گناهان كوچك با گناهان بزرگ جایز نیست. مدیران درستكار و صالح و خدمتگزار كه بیگمان، اكثریت كارگزاران در قواى سه گانه كشور را تشكیل میدهند نباید مورد سوء ظن و در معرض اهانت قرار گیرند و یا احساس ناامنى كنند. چه نیكو است كه تشویق صالحان و خدمتگزاران نیز در كنار مقابله با فساد و مفسد، وظیفه‏ئى مهم شناخته شود.
5 - بخشهاى مختلف نظارتى در سه قوه از قبیل سازمان بازرسى كل كشور، دیوان محاسبات و وزارت اطلاعات باید با همكارى صمیمانه، نقاط دچار آسیب در گردش مالى و اقتصادى كشور را بدرستى شناسائى كنند و محاكم قضائى و نیز مسئولان آسیب زدائى در هر مورد را یارى رسانند.
6 - وزارت اطلاعات موظف است در چهارچوب وظائف قانونى خود، نقاط آسیب‏پذیر در فعالیتهاى اقتصادى دولتىِ كلان مانند: معاملات و قراردادهاى خارجى، و سرمایه‏گذاریهاى بزرگ، طرح‏هاى ملّى، و نیز مراكز مهم تصمیم‏گیرى اقتصادى و پولى كشور را پوشش اطلاعاتى دهد و به دولت و دستگاه قضائى در تحقق سلامت اقتصادى یارى رساند و بطور منظم به رئیس جمهور گزارش دهد.
7 - در امر مبارزه با فساد نباید هیچ تبعیضى دیده شود. هیچكس و هیچ نهاد و دستگاهى نباید استثنا شود. هیچ شخص یا نهادى نمیتواند با عذر انتساب به اینجانب یا دیگر مسئولان كشور، خود را از حساب كشى معاف بشمارد. با فساد در هر جا و هرمسند باید برخورد یكسان صورت گیرد.
8 - با این امر مهم و حیاتى نباید بگونه‏ى شعارى و تبلیغاتى و تظاهرگونه رفتار شود. بجاى تبلیغات باید آثار و بركات عمل، مشهود گردد. به دست اندركاران این‏مهم تاكید كنید كه بجاى پرداختن به ریشه‏ها و ام‏الفسادها به سراغ ضعفا و خطاهاى كوچك نروند و نقاط اصلى را رها نكنند. هرگونه اطلاع رسانى به افكار عمومى كه البته در جاى خود لازم است، باید بدور از اظهارات نسنجیده و تبلیغات‏گونه بوده و حفظ آرامش و اطمینان افكار عمومى را در نظر داشته باشد.
از خداوند متعال اخلاص و جِدّ و توفیق را براى خود و شما و همه‏ى مسئولان این امور، مسئلت میكنم و امیدوارم این اقدام مورد رضاى حضرت بقیةاللَّه‏الاعظم روحى فداه قرار گرفته گام بلندى بسوى رفاه و آسایش عمومى را تدارك كند.
والسلام علیكم - سیدعلى خامنه‏اى - 10/02/1380What is distraction osteogenesis?
دوشنبه 27 شهریور 1396 10:14 ق.ظ
Amazing! Its really amazing article, I have got much clear idea regarding from this
piece of writing.
How long do you grow during puberty?
سه شنبه 17 مرداد 1396 03:42 ق.ظ
Excellent goods from you, man. I've understand your stuff previous to and you are just too
fantastic. I really like what you have acquired here,
really like what you're stating and the way in which you say it.
You make it enjoyable and you still take care of to keep it wise.
I cant wait to read far more from you. This is actually a
wonderful web site.
http://carlenamccrossin.hatenablog.com/entry/2016/03/04/140305
شنبه 14 مرداد 1396 07:26 ب.ظ
Heya i'm for the first time here. I came across this board and I to find
It truly helpful & it helped me out a lot. I'm hoping to
give something again and help others like you helped me.
BHW
جمعه 25 فروردین 1396 05:44 ب.ظ
I'm really loving the theme/design of your web site.
Do you ever run into any web browser compatibility problems?
A few of my blog visitors have complained about my blog not operating correctly in Explorer but
looks great in Firefox. Do you have any advice to help fix this problem?
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر